2017 Tata Regatta

TATA Steel Sailing Club

Results as of 13.50 on 30/04/2017

ASY GH Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st ASY GH RS 200 1342 Sarah Green David Green   1047 1.00 (3.00) 1.00 1.00 1.00 1.00 8.00 5.00
2nd ASY GH RS 100 352 Peter Hall     978 2.00 1.00 2.00 3.00 2.00 (6.00 DNS) 16.00 10.00
3rd ASY GH RS 400 475 Rhys Jones Gary Broome   942 3.00 4.00 3.00 2.00 3.00 (6.00 DNC) 21.00 15.00
4th ASY GH RS 500 745 Dave Williams Bill Millien   968 4.00 2.00 (6.00 RET) 6.00 DNC 6.00 RET 6.00 DNC 30.00 24.00
DNQ ASY GH RS 400 591 Leigh Morris Martyn Wassall   942 (6.00 RET) 6.00 DNC 6.00 DNC 6.00 DNC 6.00 DNC 6.00 DNC 36.00 30.00

G/H Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st G/H NATIONAL 12 3516 D J Edwards Sophie Edwards   1064 (2.00) 1.00 2.00 1.00 1.00 7.00 5.00
2nd G/H SOLO 5356 Graham Don     1143 5.00 4.00 4.00 3.00 (11.00 RET) 27.00 16.00
3rd G/H OSPREY 753 Andrew Jenkins Rebecca Jenkins   935 6.00 3.00 3.00 (11.00 RET) 11.00 DNC 34.00 23.00
DNQ G/H OSPREY 138 Oscar Chess David Charles   935 1.00 2.00 1.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 26.00 15.00
DNQ G/H SOLO 5290 Cliff Crawshaw     1143 (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 2.00 2.00 37.00 26.00
DNQ G/H AERO 7 2034 John Lockett     1071 3.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 4.00 11.00 RET 40.00 29.00
DNQ G/H LASER 924 Leigh Morris     1091 (11.00 DNC) 5.00 5.00 11.00 DNC 11.00 DNC 43.00 32.00
DNQ G/H SOLO 5132 Glen Willbraham     1143 4.00 (11.00 RET) 11.00 RET 11.00 DNC 11.00 DNC 48.00 37.00
DNQ G/H Mirror 70291 Ken Wilfort   Tata steel S.C. 1368 7.00 (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 51.00 40.00
DNQ G/H SOLO 4780 Stan Williams     1143 (11.00 DNC) 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 11.00 DNC 55.00 44.00

VAREO Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, To qualify: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Total Nett
1st VAREO VAREO 660 Cheryl Wood       3.00 (4.00) 4.00 1.00 1.00 13.00 9.00
2nd VAREO VAREO 247 Alan Bassett       (4.00) 3.00 3.00 2.00 2.00 14.00 10.00
3rd VAREO VAREO 165 Nick Crickmoore       1.00 2.00 2.00 (7.00 RET) 7.00 DNC 19.00 12.00
DNQ VAREO VAREO 407 Luke Fisher       2.00 1.00 1.00 (7.00 DNC) 7.00 DNC 18.00 11.00
DNQ VAREO VAREO 547 Kevin Weatherhead       5.00 (7.00 DNC) 7.00 RET 7.00 RET 7.00 DNC 33.00 26.00
DNQ VAREO VAREO 285 John Lockett       (7.00 DNC) 7.00 RET 7.00 DNC 7.00 DNC 7.00 DNC 35.00 28.00

Race 1 - ASY GH Fleet - 2015-10-31

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASY GH RS 200 1342 Sarah Green David Green   1047   50.04 4 0.47.49 1.00
2 ASY GH RS 100 352 Peter Hall     978   47.51 4 0.48.56 2.00
3 ASY GH RS 400 475 Rhys Jones Gary Broome   942   47.34 4 0.50.30 3.00
4 ASY GH RS 500 745 Dave Williams Bill Millien   968   54.09 4 0.55.56 4.00
5 ASY GH RS 400 591 Leigh Morris Martyn Wassall   942   RET     6.00

Race 2 - ASY GH Fleet - 2015-10-31

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASY GH RS 100 352 Peter Hall     978   41.40 4 0.42.36 1.00
2 ASY GH RS 500 745 Dave Williams Bill Millien   968   41.25 4 0.42.47 2.00
3 ASY GH RS 200 1342 Sarah Green David Green   1047   45.02 4 0.43.01 3.00
4 ASY GH RS 400 475 Rhys Jones Gary Broome   942   40.51 4 0.43.22 4.00

Race 3 - ASY GH Fleet - 2015-10-31

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASY GH RS 200 1342 Sarah Green David Green   1047   31.47 3 0.40.29 1.00
2 ASY GH RS 100 352 Peter Hall     978   39.47 4 0.40.41 2.00
3 ASY GH RS 400 475 Rhys Jones Gary Broome   942   33.05 3 0.46.50 3.00
4 ASY GH RS 500 745 Dave Williams Bill Millien   968   RET     6.00

Race 4 - ASY GH Fleet - 201511-1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASY GH RS 200 1342 Sarah Green David Green   1047   37.32 3 0.35.51 1.00
2 ASY GH RS 400 475 Rhys Jones Gary Broome   942   35.20 3 0.37.31 2.00
3 ASY GH RS 100 352 Peter Hall     978   36.50 3 0.37.40 3.00

Race 5 - ASY GH Fleet - 2015-11-1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASY GH RS 200 1342 Sarah Green David Green   1047   27.35 3 0.26.21 1.00
2 ASY GH RS 100 352 Peter Hall     978   26.04 3 0.26.39 2.00
3 ASY GH RS 400 475 Rhys Jones Gary Broome   942   25.55 3 0.27.31 3.00
4 ASY GH RS 500 745 Dave Williams Bill Millien   968   RET     6.00

Race 6 - ASY GH Fleet - 2015-11-1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASY GH RS 200 1342 Sarah Green David Green   1047   9.28 1 0.09.03 1.00
2 ASY GH RS 100 352 Peter Hall     978   DNS     6.00

Race 1 - G/H Fleet - 2015-10-31

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 G/H OSPREY 138 Oscar Chess David Charles   935   59.46 4 1.03.55 1.00
2 G/H NATIONAL 12 3516 D J Edwards Sophie Edwards   1064   51.18 3 1.04.17 2.00
3 G/H AERO 7 2034 John Lockett     1071   52.00 3 1.04.44 3.00
4 G/H SOLO 5132 Glen Willbraham     1143   56.12 3 1.05.34 4.00
5 G/H SOLO 5356 Graham Don     1143   56.40 3 1.06.06 5.00
6 G/H OSPREY 753 Andrew Jenkins Rebecca Jenkins   935   61.49 4 1.06.07 6.00
7 G/H Mirror 70291 Ken Wilfort   Tata steel S.C. 1368   48.35 2 1.11.02 7.00

Race 2 - G/H Fleet - 2015-10-31

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 G/H NATIONAL 12 3516 D J Edwards Sophie Edwards   1064   37.20 3 0.46.47 1.00
2 G/H OSPREY 138 Oscar Chess David Charles   935   45.10 4 0.48.18 2.00
3 G/H OSPREY 753 Andrew Jenkins Rebecca Jenkins   935   47.00 4 0.50.16 3.00
4 G/H SOLO 5356 Graham Don     1143   43.17 3 0.50.29 4.00
5 G/H LASER 924 Leigh Morris     1091   46.51 3 0.57.15 5.00
6 G/H SOLO 5132 Glen Willbraham     1143   RET     11.00

Race 3 - G/H Fleet - 2015-10-31

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 G/H OSPREY 138 Oscar Chess David Charles   935   41.57 4 0.44.52 1.00
2 G/H NATIONAL 12 3516 D J Edwards Sophie Edwards   1064   36.01 3 0.45.08 2.00
3 G/H OSPREY 753 Andrew Jenkins Rebecca Jenkins   935   34.04 3 0.48.35 3.00
4 G/H SOLO 5356 Graham Don     1143   43.05 3 0.50.15 4.00
5 G/H LASER 924 Leigh Morris     1091   45.08 3 0.55.10 5.00
6 G/H SOLO 5132 Glen Willbraham     1143   RET     11.00

Race 4 - G/H Fleet - 201511-1

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 G/H NATIONAL 12 3516 D J Edwards Sophie Edwards   1064   28.48 3 0.27.04 1.00
2 G/H SOLO 5290 Cliff Crawshaw     1143   31.09 3 0.27.15 2.00
3 G/H SOLO 5356 Graham Don     1143   32.38 3 0.28.33 3.00
4 G/H AERO 7 2034 John Lockett     1071   32.12 3 0.30.04 4.00
5 G/H OSPREY 753 Andrew Jenkins Rebecca Jenkins   935   RET     11.00

Race 5 - G/H Fleet - 2015-11-1

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 G/H NATIONAL 12 3516 D J Edwards Sophie Edwards   1064   19.24 2 0.18.14 1.00
2 G/H SOLO 5290 Cliff Crawshaw     1143   21.33 2 0.18.51 2.00
3 G/H SOLO 5356 Graham Don     1143   RET     11.00
3 G/H AERO 7 2034 John Lockett     1071   RET     11.00

Race 6 - G/H Fleet - 2015-11-1

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Place Points

Race 1 - VAREO Fleet - 2015-10-31

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Place Points
1 VAREO VAREO 165 Nick Crickmoore       1 1.00
2 VAREO VAREO 407 Luke Fisher       2 2.00
3 VAREO VAREO 660 Cheryl Wood       3 3.00
4 VAREO VAREO 247 Alan Bassett       4 4.00
5 VAREO VAREO 547 Kevin Weatherhead       5 5.00

Race 2 - VAREO Fleet - 2015-10-31

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Place Points
1 VAREO VAREO 407 Luke Fisher       1 1.00
2 VAREO VAREO 165 Nick Crickmoore       2 2.00
3 VAREO VAREO 247 Alan Bassett       3 3.00
4 VAREO VAREO 660 Cheryl Wood       4 4.00
5 VAREO VAREO 285 John Lockett       RET 7.00

Race 3 - VAREO Fleet - 2015-10-31

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Place Points
1 VAREO VAREO 407 Luke Fisher       1 1.00
2 VAREO VAREO 165 Nick Crickmoore       2 2.00
3 VAREO VAREO 247 Alan Bassett       3 3.00
4 VAREO VAREO 660 Cheryl Wood       4 4.00
5 VAREO VAREO 547 Kevin Weatherhead       RET 7.00

Race 4 - VAREO Fleet - 201511-1

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Place Points
1 VAREO VAREO 660 Cheryl Wood       1 1.00
2 VAREO VAREO 247 Alan Bassett       2 2.00
3 VAREO VAREO 165 Nick Crickmoore       RET 7.00
3 VAREO VAREO 547 Kevin Weatherhead       RET 7.00

Race 5 - VAREO Fleet - 2015-11-1

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Place Points
1 VAREO VAREO 660 Cheryl Wood       1 1.00
2 VAREO VAREO 247 Alan Bassett       2 2.00

Race 6 - VAREO Fleet - 2015-11-1

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12:00:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com